Historia Przedszkola

Historia Przedszkola

Przedszkole powstało na przełomie 1947/1948 roku w pomieszczeniu po byłym dworku Antoniego Radziwiłła. Inicjatorem założenia placówki był ówczesny kierownik Szkoły Podstawowej w Zębcowie Agaton Ziółkowski.  Pierwsza kierowniczka Wanda Kaczanowska prowadziła zajęcia z nieliczną grupą dzieci w wyremontowanym pomieszczeniu.
W kolejnych latach wyremontowano pomieszczenia w budynku, utworzono kuchnię. Drugą kierowniczką była Jadwiga Zaborowska. Zwiększyła się liczba dzieci w oddziale. Prężnie działające koło rodzicielskie remontowało i wyposażało sale, plac, organizowało dzieciom wycieczki i wyjazdy oraz zabawy. We wszelkich pracach na rzecz przedszkola brali udział rodzice. 
W 1957 r. kierowniczką przedszkola została Halina Wietecka. Przedszkole posiadało już cztery sale, kancelarię, magazyn żywnościowy i umywalnię. Czas pracy przedszkola 7.00 – 16.00. Na placu przedszkolnym znajdowały się dwie piaskownice, huśtawka i zjeżdżalnia oraz zabawki do zabaw na powietrzu: samochody, rowery, hulajnogi.
W budynku ciągle trwały liczne prace remontowe: gruntowny remont budynku, otynkowanie, założenie instalacji elektrycznej, malowanie pawilonu i sprzętu na placu przedszkolnym, wymiana siatki wokół placu, przygotowanie ogrodu warzywnego, wymiana pieców na salach. 
Przedszkole prężnie uczestniczy we wszelkich uroczystościach spotkaniach, wyjazdach, konferencjach. Dzieci biorą udział w imprezach kulturalnych, konkursach, Rajdzie Maluchów. W naszym przedszkolu odbywa się konferencja metodyczna dla nauczycielek dotycząca pracy na kołowrotku.
W przedszkolu w ciągu lat wytworzyły się charakterystyczne tradycje, które kultywowane są po dziś dzień: Dzień Nauczyciela, Spotkanie z Gwiazdorem, Bal przebierańców, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka. Najprzyjemniejszą formą  obcowania z przyrodą były wycieczki, które zawsze umożliwiały dzieciom kontakt z naturą.
W 1986 r. dyrektorem zostaje Maria Włodarczyk. Małe przedszkole powiększa się o dodatkowy oddział, który mieści się przez rok w Szkole Podstawowej Nr 6. Przedszkole ma cztery oddziały (dwie grupy dzieci młodszych i dwie grupy dzieci starszych). Miłą niespodzianką jest dla placówki główna nagroda w „Konkursie na najciekawszą kronikę przedszkola” zorganizowaną przez Delegaturę  Kuratorium Oświaty w Ostrowie Wlkp.
Od roku 1996 przedszkolem kieruje Dorota Skrzypinska.  Przedszkole przechodzi gruntowny remont: malowanie i tapetowanie sal, założenie nowego dachu, wyposażenie łazienki, malowanie ogrodzenia, położenie płyt chodnikowych. W prace  czynnie angażują się rodzice  oraz wszyscy pracownicy przedszkola. Do przedszkola zakupione zostają pomoce dydaktyczne, sprzęt gimnastyczny, zabawki na sale do każdego oddziału, tablice do gazetek ściennych. Przedszkole upiększa zielona elewacja, która doskonale współgra z otoczeniem – pięknym parkiem.
Rozpoczęcie roku szkolnego  2011 / 2012 jest szczególnym wydarzeniem  w historii przedszkola. Dzięki staraniom Miasta Ostrów Wlkp. mamy nowy budynek i piękne wyposażenie. Jednocześnie przedszkolu zostaje nadanie imię „Jarzębinka”.
Od 2016 r Publiczne Przedszkole nr 2 im. "Jarzębinka" ma nowego dyrektora - Panią Beatę Kielibę. 
01.09.2022 r. to kolejna ważna data w historii naszego przedszkola. Po 10 -ciu latach  zmieniliśmy adres naszej placówki. To nowe wyjątkowe przedszkole powstało w niespełna rok. Kosztowało blisko 14,5 mln złotych. Powstało również przy współudziale pozyskanych przez miasto funduszy z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Projektu „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”. To pomoc finansowa od naszych przyjaciół – państw darczyńców, którymi są: Islandia, Lichtenstein i Norwegia. Nie zapominamy również o wkładzie finansowym z budżetu naszego państwa. #EOG, #EOstrow2050, #OstrowWielkopolski, #RozwójLokalny .
Przedszkole zostało wybudowano w technologii pasywnej, czyli energooszczędnej i maksymalnie przyjaznej dla środowiska. Dla najmłodszych i pedagogów stworzylorzono  12-oddziałową placówkę, z pomieszczeniami dla logopedy, pielęgniarki, częścią administracyjno – socjalną, sekretariatem, wspaniale wyposażoną kuchnią. Są szatnie, magazyny, toalety i piękny plac zabaw, który doskonale wpisuje się w układ przestrzenny nowego budynku.
Podczas uroczystego otwarcia zostały wkopane cztery drzewa, które zostały dedykowane czterem krajom, które przyczyniły się do powstania tej pięknej nowoczesnej placówki.
Dyrektorem placówki od 2016 r. jest Pani Beata Kieliba.

Zapraszamy do kontaktu